Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo nowoczesne projekty domów

Modne i nowoczesne projekty małych domów parterowych – co warto o nich wiedzieć?

Data publikacji 24 września 2019

Możliwe, że mały dom parterowy kojarzy się z szarą elewacją, starą czerwoną dachówką na dwuspadowym dachu i nieco zapomnianą wsią. Obecnie jednak można wybudować dom parterowy o niedużej powierzchni i przy tym bardzo nowoczesny. Przyjrzyjmy się zatem projektom małych i nowoczesnych domów parterowych.

Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych – dowiedz się, jak wyglądają nowoczesne małe domy parterowe?

Małe domy parterowe to te, których powierzchnia użytkowa wynosi maksymalnie 130 m2. Nowoczesne projekty nie uwzględniają nadmiaru zdobień, jest to raczej dizajn minimalistyczny co nie znaczy, że nie wyrafinowany. Powszechne przy tych projektach jest wykorzystanie różnych materiałów naturalnych jak cegły czy drewno. Drewna używa się na przykład przy konstrukcji wiat, jak również jako element elewacji. Bryły są raczej zwarte jednak mogą przyjmować różne kształty. Spotyka się nowoczesne małe domy w kształcie liter T lub H. Kolory elewacji nie są krzykliwe, z zewnątrz będziemy widzieć mały nowoczesny dom najczęściej w barwach białej, szarej i ewentualnie, przy wykorzystaniu drewna, brązowej. Nieobce też tym projektom są spore przeszklenia. Co do dachów, nie ma tu wyraźnej reguły, spotkamy małe nowoczesne, parterowe domy zarówno z ukośnymi jak i płaskimi dachami.

Nowoczesne małe domy – sprawdź wykorzystywane technologie

Małe nowoczesne domy są często energooszczędne lub nawet tzw. słoneczne. Wiąże się to z tym, że w mniejszym domu łatwiej jest zastosować technologie energooszczędne. Ideał domu energooszczędnego to dom parterowy i mały o prostej bryle z dachem jednospadowym. Oczywiście ze względów praktycznych lub upodobania nie trzeba zamieszkać w maleńkim domku. We wszystkich w zasadzie domach można zastosować technologie energooszczędne jeśli taka jest wola inwestora. Jeśli zaś o same technologie energooszczędne chodzi, mają swój początek u dosłownie samych podstaw czyli w odpowiednim ustawieniu bryły domu względem słońca. Unika się jednak dużych przeszkleń jeśli to tylko możliwe, oczywiście stosuje się odpowiednią izolację i wydajną wentylację. Montuje się też panele słoneczne. Generalnie im więcej zastosujemy rozwiązań energooszczędnych tym wyższy stopień energooszczędności uzyskamy, co ma niebagatelne znaczenie ponieważ wiąże się z nimi odpowiednio wysokie dofinansowanie.

Projekty małych domów nowoczesnych –  poznaj ich zalety.

Można by się spytać jak małe mogą być w zasadzie małe domy i to w dodatku nowoczesne? A funkcjonalność? O funkcjonalność w małym nowoczesnym domu nie musimy się martwić wszak jest teraz tak ogromne bogactwo w wyborze wystroju wnętrz i nietypowych rozwiązań, że bez problemu będziemy się czuć swobodnie nawet w małym metrażu. Tutaj znajdziemy rozmaite propozycje https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_parterowe,powierzchnia-uzytkowa_0-70.html. Nie jest to wcale tak trudne do wyobrażenia, skoro uświadomimy sobie, że nawet większe rodziny radzą sobie w niewielkich mieszkaniach w bloku. Najlepiej jednak posłużyć się przykładem. Przyjrzyjmy się więc projektowi domu Dom w Kruszczykach 3. To dobry przykład bowiem jego powierzchnia użytkowa to 64,58 m2., czyli mieszkania w bloku. Dom posiada 3 pokoje, salon, kuchnię i łazienkę. Wychodząc na taras znajdziemy się pod dużą wiatą. Ktoś mógłby się zżymać na brak poddasza lub pomieszczeń gospodarczych i garażu ale na większej nieco działce spokojnie postawimy pomieszczenie gospodarcze z garażem za bardzo przystępną cenę. Jak widać w małym domu nowoczesnym znajdzie się wszystko czego potrzeba do komfortowego życia nawet czteroosobowej rodzinie. 

Nowoczesne projekty małych domów parterowych – poznaj przykładowe ceny

Ceny nowoczesnych domów parterowych zależą od wielu czynników, cena wyżej opisanego to niecałe 100 000 złotych w stanie surowym. Za dom o powierzchni niewiele przekraczającej 100 m2 będziemy musieli zapłacić około 180 000 złotych. Zbliżając się do górnej granicy powierzchni czyli 130 m2 z garażem musimy przygotować się na wydatek rzędu 265 000 złotych. Oczywiście są to ceny orientacyjne, jednak jak widać w cenie mieszkania można nabyć swój własny mały i nowoczesny dom.

Izolacje budynków w Warszawie

Redakcja ArtDecoProject

W naszej redakcji skupiamy się na eksplorowaniu różnorodnych aspektów projektowania i aranżacji przestrzeni, począwszy od ogrodu, przez wnętrza, aż po budownictwo i domostwa.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Poliwęglan komorowy