Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo

Wykańczanie ścian z wykorzystaniem tynków maszynowych

Data publikacji 24 sierpnia 2020

Zakup nieruchomości w stanie deweloperskim to dla właścicieli kolejny krok na drodze do stworzenia własnego domu. Zanim jednak będzie można się wprowadzić, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie wszystkich wnętrz.

  1. Co to są tynki maszynowe?
  2. Zastosowanie tynków maszynowych
  3. Rodzaje tynków maszynowych
  4. Zalety i wady tynków maszynowych

Chodzi nie tylko o położenie podłogi i wypełnienie nowej nieruchomości meblami i sprzętami, ale też o takie podstawowe prace jak wykończenie ścian oraz sufitów. W tym celu można wykorzystać popularne tynki maszynowe, które pomimo niskiej ceny pozwolą uzyskać świetny efekt.

Co to są tynki maszynowe?

W porównaniu ze standardowym rodzajem tynku, który nakłada się ręczni, tynk maszynowy wymaga zastosowania specjalnego agregatu tynkarskiego. Można go stosować zarówno na ścianach, jak i na sufitach. Jeżeli nie wiesz, czy tynki maszynowe sprawdzą się w przypadku twojej nieruchomości, możesz po prostu w przybliżeniu ilość powierzchni, którą należy otynkować. Jeżeli jest to niewielki pokój w mieszkaniu, to najprawdopodobniej tańszym rozwiązaniem będzie zastosowanie tradycyjnej metody, a więc ręcznego nakładania tynku. Im jednak większa powierzchnia (a więc im więcej pomieszczeń chcesz otynkować), tym bardziej opłacalne staje się wynajęcie agregatu tynkarskiego i skorzystanie z tego rozwiązania. Nie dość, że przy większych powierzchniach zaoszczędzisz dzięki temu pieniądze, to dodatkowo wszystkie prace uda się przeprowadzić w o wiele krótszym czasie. 

Zastosowanie tynków maszynowych

Warto zwrócić uwagę na fakt, że chociaż każdy ze wspomnianych rodzajów tynku wymaga innej metody nakładania, to wszystkie pozostałe etapy prac związanych z tynkowaniem są podobne. Jeżeli chodzi o ceny usług tynkowania maszynowego, to zależą od kilku czynników. Najczęściej budowlańcy uzależniają je od typu tynku oraz kosztów materiałów i robocizny. Coraz częściej jednak są one porównywalne z wykańczaniem ręcznym, natomiast w przypadku większych powierzchni można uzyskać jeszcze bardziej atrakcyjną wycenę. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie taką usługą jest ogromne, skoro można oszczędzić czas i szybciej wprowadzić się do wymarzonego domu. Przykładowe zastosowanie tynku maszynowego to stworzenie odpowiedniego podłoża do malowania w domu lub dużym mieszkaniu. Więcej informacji na temat tych rozwiązań znajdziesz na stronie sklepu z bogatą ofertą tynków.

Rodzaje tynków maszynowych

Dla wielu osób zaskoczeniem jest to, że w popularnym sklepie oferującym „tynki maszynowe „ i inne artykuły dla domu dostępnych jest wiele różnych rodzajów tynków. Wbrew pozorom różnie pomiędzy nimi są bardzo istotne. Przykładem może być to, że nie każdy wymaga skorzystania z agregatu tynkarskiego. Tynki różnią się nie tylko metodą nakładania, ale też mają całkowicie inne zastosowania. Najczęściej wyróżnia się trzy rodzaje tynków:

  • tynki cementowe – charakteryzują się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Uzyskuje się je z połączenia piasku, cementu oraz wody. Sprawdzą się przede wszystkim w pomieszczeniach, które są narażone na wilgoć (łazienki i kuchnie). Ze względu na kłopotliwe rozrabianie, takie rozwiązanie raczej nie sprawdzi się przy tynkowaniu maszynowym. Niewątpliwą zaletą tynku cementowego jest to, że pozwalają obniżyć koszty.
  • tynk maszynowy cementowo-wapienny – uzyskuje się je z mieszaniny cementu, piasku, wapna oraz wody. Kupując tego typu tynk, warto postawić na polecany produkt charakteryzujący się wysoką jakością, gdyż wówczas nie trzeba będzie przeprowadzać dodatkowych prac, aby można było rozpocząć malowanie pomieszczeń. Zaletą tynku maszynowego cementowo-wapiennego jest optymalna akumulacja ciepła przy dużym poziomie tłumienia hałasów.
  • tynki maszynowe gipsowe – uzyskiwane z gipsu, wody i specjalnych modyfikatorów. Tego typu tynk może być stosowany wyłącznie wewnątrz pomieszczeń. Dużą zaletą jest to, że naniesiony tynk dobrze przepuszcza wilgoć. To natomiast pozwala uzyskać lepszy mikroklimat. Są to popularne tynki maszynkowe, które można nanosić na beton, powłoki ceramiczne oraz żelbeton. 

Zalety i wady tynków maszynowych

Wybierając tynki maszynowe, możesz obniżyć koszty. Kolejną zaletą może być szybsze ukończenie prac, co czasami ma kluczowe znaczenie (przykładem może być sytuacja, w której kolejna ekipa remontowa czeka z rozpoczęciem działań do czasu, aż ściany i sufity zostaną otynkowane). Doświadczeni tynkarze, którzy w swojej pracy wykorzystują agregaty tynkarskie, mogą podczas dnia pracy otynkować od 80 do 100 metrów kwadratowych. Pamiętaj jednak, że takie tynkowanie wymaga specjalistycznego sprzętu i doświadczenia. Jeżeli więc nie potrzebujesz tynkować dużej powierzchni, tylko na przykład remontujesz pojedynczy pokój lub chcesz odnowić jedną ścianę, tradycyjne rozwiązanie – chociaż bardziej czasochłonne – z pewnością będzie wymagało mniejszych nakładów finansowych. W przypadku wątpliwości skontaktuj się z ekipą zajmującą się kładzeniem tynków i poproś o przygotowanie wyceny lub skorzystaj z jednego z wielu kalkulatorów pozwalających obliczyć koszty robocizny i materiałów związanych z tynkowaniem.

Izolacje budynków w Warszawie

Redakcja ArtDecoProject

W naszej redakcji skupiamy się na eksplorowaniu różnorodnych aspektów projektowania i aranżacji przestrzeni, począwszy od ogrodu, przez wnętrza, aż po budownictwo i domostwa.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Poliwęglan komorowy