Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo Remont mieszkania w kamienicy

Remont mieszkania w kamienicy

Data publikacji 10 marca 2019


Posiadanie mieszkania w kamienicy to z jednej strony szansa na stworzenie wyjątkowych aranżacji wnętrz, z drugiej jednak konieczności poniesienie sporych wydatków na remont. Niestety remontowanie mieszkania w kamienicy nie jest przedsięwzięciem prostym, ani przyjemnym. Stare budynki kryją w sobie wiele niespodzianek, które mogą z znacznym stopniu zmienić plany remontu i podnieść jego koszty. Dlatego warto zawczasu być przygotowanym na to, z czym może wiązać się remont mieszkania w kamienicy.

Remont mieszkania w kamienicy

Remont mieszkania w kamienicyZ pewnością wielu będzie takich, którzy stwierdzą, że taki remont się nie opłaca, więc lepiej mieszkanie sprzedać i wybudować dom na obrzeżach miasta. Jednak stoimy na stanowisku, że mieszkania w kamienicy mają bez wątpienia jedną bardzo cenną właściwość – mianowicie lokalizację. Stara zabudowa bowiem zwykle skoncentrowana jest w ścisłych centrach miast. I takie mieszkanie w centrum będzie niewątpliwie dobrą inwestycją. Zanim jednak zdecydujesz się na remont mieszkania w kamienicy musisz wiedzieć w jakim wyzwaniem chcesz się zmierzyć. To nie jest bowiem przedsięwzięcie porównywalne z wykończeniem nowego mieszkania, gdzie ściany są niemalże równe, podłogi stabilne, a okna szczelne. Stare kamienice mają za sobą przeważnie 100-letnią historię. Ich stan może być różny. Musisz być przygotowanym na wiele niespodzianek.

Sprawdź stan stropów!

Zanim przystąpisz do remontu mieszkania w kamienicy, w pierwszej kolejności powinieneś sprawdzić stan stropów. W starych kamienicach mamy najczęściej do czynienia ze stropami drewnianymi. Belki stropowe z czasem ulegają zniekształceniom, lub nawet zbutwieniu. Warto więc zerwać podłogę w miejscu, gdzie belka stropowa osadzona jest w ścianie i sprawdzić jej stan. Jeśli jest spróchniała lub zbutwiała to prawdopodobnie czeka cię wymiana stropu. Albowiem pozostałe belki mogą być w podobnym stanie. Wówczas koszty remontu wzrastają kolosalnie. Jeśli jednak belki są w dobrym stanie, to ewentualnie możesz je obrócić, co sprawi, że podłoga będzie bardziej równa. Albowiem wtedy zużyta strona belki będzie od strony spodniej stropu.

Zamień ogrzewanie węglowe na ekologiczne!

Oczywiście sprawa jest w tym wypadku bezdyskusyjna. Z pewnością w takim mieszkaniu masz stare piece węglowe. Powinieneś je zachować tylko jedli mają wartość zabytkową, ale tylko i wyłącznie w formie dekoracji. Natomiast jako ogrzewanie powinieneś wybrać ogrzewanie gazowe lub elektryczne. W przypadku ogrzewania gazowego kominiarz najpierw musi ustalić przepustowość przewodów kominowych. Jeśli te będą zajęte przez sąsiadów, pozostanie ci tylko zainstalowanie ogrzewania elektrycznego. W tym wypadku będziesz musiał zmienić warunki dostawy prądu od dostawcy. W ogrzewaniem wiąże się jeszcze jedna kwestia. Otóż mieszkania w kamieniach są zwykle dosyć wysokie. Wiąże się to ze znaczną utratą ciepła. Dlatego za ogrzewanie zwykle płacimy wówczas dużo, choć nie uzyskujemy satysfakcjonującej temperatury w mieszkaniu. Warto wówczas rozważyć możliwość podwieszenia sufitów, aby zmniejszyć kubaturę przestrzeni wymagającej ogrzania. Jest jednak jeden problem. Często w mieszkaniach w kamienicach możemy się spotkać z zabytkowymi sztukateriami. Wówczas obniżanie sufitu raczej mija się z celem.

Problem z krzywymi ścianami

Remont mieszkania w kamienicyW starych mieszkaniach z pewnością mamy również problemy ze znacznymi krzywiznami ścian. Jak temu zaradzić? Są na to dwa sposoby – położenie płyt gipsowo-kartonowych lub wyrównanie ścian poprzez nałożenie tynku. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Wszystko jednak zależy od tego jak duże są krzywizny na ścianach. Warto również zastanowić się nad możliwością oczyszczenia ściany z tynku i pozostawienia gołej cegły. Wówczas takie wnętrza zyskają niepowtarzalny klimat.

Wymiana instalacji

Zazwyczaj w starych mieszkaniach, które dawno nie widziały remontu, zaistnieje również konieczności wymiany instalacji. Musisz się liczyć z tym, ze do wymiany będzie nie tylko instalacja wodno-kanalizacyjna, ale również piony. Warto nie zaniedbać tej kwestii, bo późniejsze awarię mogą nas słono kosztować. Warto również sprawdzić stan instalacji elektrycznej. Jeśli jest przestarzała, to koniecznie musimy ją wymienić.

Koszty remontu mieszkania w kamienicy

Ile kosztuje remont mieszkania w kamienicy? Wszystko zależy od metrażu, rodzaju użytych materiałów, oraz od zakresu prac. W zasadzie tylko na materiałach można w tym wypadku oszczędzić. Warto się jednak poważnie zastanowić czy takie działanie będzie miało sens. W zasadzie najważniejszy jest w tym wypadku stan całego budynku. Jeśli stropy są zdrowe, ściany w miarę równe, a instalacja wodno-kanalizacyjna w dobrym stanie, to wówczas możemy liczyć na to, że koszty nie będą zbyt wygórowane.

Izolacje budynków w Warszawie

Redakcja ArtDecoProject

W naszej redakcji skupiamy się na eksplorowaniu różnorodnych aspektów projektowania i aranżacji przestrzeni, począwszy od ogrodu, przez wnętrza, aż po budownictwo i domostwa.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Poliwęglan komorowy