Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo Projekty domów na wąską działkę

Projekty domów na wąską działkę – czy takie ograniczenie da się obejść?

Data publikacji 28 maja 2021

Niewymiarowa działka nie stanowi dużej przeszkody, przy założeniu, że stawiamy domek sezonowy, w którym nie planujemy mieszkać przez cały rok. Niewielki budynek, w którym możesz miło spędzić urlop lub letni weekend, spokojnie postawisz na wąskiej przestrzeni budowlanej. Jednak na pewno zastanawiasz się, czy w takich warunkach może powstać dom, w którym możesz z rodziną komfortowo mieszkać przez cały rok. Prawda jest taka, że działka 12 m czy 16 m może pozornie nie dawać architektowi wielkiego pola do popisu, jednak stanowi ciekawe wyzwanie dla profesjonalnego projektanta. Przy wykorzystaniu kreatywnych oraz praktycznych rozwiązań w zakresie zarządzania przestrzenią, powstają projekty domów na wąską działkę, które są nie tylko efektowne, ale także zapewniają domownikom dogodne warunki użytkowania ograniczonego metrażu. Dowiedz się więcej na ten temat. 

Projekty domów na wąską działkę – buduj się w górę 

Chociaż niewiele możesz zrobić, aby przesunąć granice swojej działki budowlanej, zawsze możesz rozbudować dom w kierunku, w którym żadnych granic nie ma, czyli w górę. Domy piętrowe lub bardzo popularne w ostatnim czasie domy z poddaszem są doskonałą opcją dla tych, którym przydałoby się dodatkowe pomieszczenie lub dwa. Współcześnie wiele projektów domów na wąską działkę wykorzystuje ostatnie trendy, jeśli chodzi o kwestię organizacji układu pomieszczeń. Praktykowaną obecnie metodą dzielenia domowej przestrzeni, jest wydzielenie poszczególnych stref. Najprostszym podziałem jest wyznaczenie części dziennej i nocnej. Taki układ pozwala lokatorom zachować swoją prywatność i zapewnić sobie spokój w strefie sypialnianej, umieszczonej na piętrze lub na poddaszu, a przyjmować gości oraz wykonywać codzienne czynności na parterze. Taki sposób aranżacji domowej przestrzeni jest nie tylko niezwykle funkcjonalny, ale także w znaczący sposób poprawia jakość życia domowników, korzystnie wpływając na ich rytm dnia oraz nocny wypoczynek. 

Projekty domów na wąską działkę – organizuj przestrzeń, znoś podziały  

Nawet dysponując skromnym metrażem, przy pomocy odpowiedniego planowania, można wykorzystać potencjał domowej przestrzeni. Projekty domów na wąską działkę zazwyczaj charakteryzują się prostotą bryły, która umożliwia jak najlepszą organizację dostępnej powierzchni mieszkalnej. Wszelkie nieregularności w bryle budynku być może wyglądają ciekawie, jednak tworzą zakamarki, które trudno w praktyczny sposób zagospodarować. Dobrym pomysłem jest postawienie na przestrzeń otwartą w niewielkim domu. Ścianki działowe oraz korytarze stanowiące przejścia do kolejnych pomieszczeń to coś, na co nie można sobie pozwolić, posiadając niewielki metraż. Dlatego salon z jadalnią, aneksem kuchennym lub innym pomieszczeniem, nieoddzielony masywną ścianą lecz przyjaźnie sąsiadujący, może sprawić, że wnętrza będą wyglądały na bardziej przestronne. Z pewnością sprawi to, że przemieszczanie się po domu będzie prostsze i wygodniejsze. Prywatne i odpowiednio oddzielone powinny być jedynie strategiczne miejsca, takie jak osobiste sypialnie oraz łazienka. 

Projekty domów na wąską działkę – wybierz doświadczonego projektanta 

Wbrew pozorom projekty domów na wąską działkę potrafią zaskoczyć oryginalnymi oraz przemyślanymi patentami, które sprawiają, że ograniczona przestrzeń nie jest dużą przeszkodą. Warto sprawdzić chociażby propozycje tej pracowni projektowej https://pracownia-projekty.dom.pl/na_waska_dzialke.html. Niektóre z dostępnymi modeli budynków mają nawet garaż. Zdecydowanie opłaca się zapoznać z nowoczesnymi i minimalistycznymi propozycjami architektów. 

Izolacje budynków w Warszawie

Redakcja ArtDecoProject

W naszej redakcji skupiamy się na eksplorowaniu różnorodnych aspektów projektowania i aranżacji przestrzeni, począwszy od ogrodu, przez wnętrza, aż po budownictwo i domostwa.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Poliwęglan komorowy