Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom fotele wypoczynkowe

Nowoczesne fotele wypoczynkowe – klasyka i awangarda w jednym

Data publikacji 7 grudnia 2023

Fotel to mebel z długą i bogatą historią, ale używane od wieków, dziś wciąż pozostają w modzie. Nic dziwnego, każdy z nas lubi zażyć relaksu w miękkim i wygodnym miejscu, poczytać książkę czy obejrzeć film. Fotele to także przedmiot żywego zainteresowania designerów i projektantów mebli.

Kultowe fotele

Jajko, Łabędź, Barcelona, Bubble, Ball… Historia designu zna niejeden kultowy fotel. W 1929 powstał jeden z najbardziej znanych – fotel Barcelona, którego twórcami byli Ludvig Mies van der Rohe i Lilly Reich. Fotel ma nogi skrzyżowane w formie litery X, nawiązujące formą do siedzisk starożytnego Rzymu. Został on zaprojektowany specjalnie do pawilonu wystawienniczego jako siedzisko dla rodziny królewskiej. Kilkadziesiąt lat później, w latach 50. powstały kolejne kultowe fotele – Jajko (Egg) i Łabędź (Swan) – obydwa narodziły się w pracowni duńskiego projektanta mebli Arne Jacobsena. Obydwa nawiązywały formą do kształtów znanych z natury – jaka i łabędzia. Kilka lat później w pracowni innego skandynawskiego projektanta Fina Eero Arno powstały fotele Bubble i Ball – także nawiązujące formą do kształtu znanego z natury – bańki mydlanej.

Designerzy nie rezygnują z tworzenia kolejnych oryginalnych foteli. Wspomnijmy o fotelu Louis Ghost, stworzonym z przezroczystego tworzywa i formą nawiązujący do mebli z epoki Ludwika XVI. Mebel powstał całkiem niedawno, w 2002 r., w pracowni francuskiego twórcy wzornictwa Philippe’a Starcka.

Słynne fotele powstawały również i w Polsce – wspomnijmy m.in. o fotelu RM58 Romana Modzelewskiego, powstałego w latach 50. XX w. czy o legendarnym fotelu 366 Józefa Chierowskiego powstałym w latach 60. ubiegłego stulecia.

Legendarny uszak

Odrębne miejsce w historii designu należy się z pewnością legendarnemu „uszakowi”. Moment narodzin tego słynnego fotela nie został jednak precyzyjnie określony. Znawcy designu twierdzą, że w swojej pierwotnej formie fotel ten funkcjonował już w XVII w., a miejscem jego narodzin była Francja lub w Anglia. Charakterystyczne „uszy” powstały, by chronić przed chłodem siedzącą na nim osobę.

Ani powstała przed stu laty ikoniczna Barcelona, ani jeszcze starszy uszak wcale się nie zestarzały. Wciąż królują na salonach, przyjmując coraz nowocześniejsze formy, dostosowane do aktualnych trendów – niech przykładami będą tu tradycyjne fotele Chierowskiego tapicerowane tkaninami w roślinne wzory (idealne do stylu vintage) czy uszak w stylu glamour.

Jak wybrać fotel do salonu urządzonego w nowoczesnym stylu? 

Wybierając fotel do salonu, warto odpowiedzieć sobie na trzy pytania.

  1. Który z foteli będzie najlepiej pasować do stylistyki wnętrza;
  2. Który kolor tapicerki będzie najbardziej harmonizować z charakterystyką pomieszczenia;
  3. Czy fotel będzie stanowił centralny punkt salonu, czy tylko dopełnienie całości.

Wiele kolorystycznych i formalnych inspiracji można znaleźć na przykład w sklepie internetowym emwomeble.pl. Prezentowane są tam nowoczesne fotele wypoczynkowew bardzo dużej liczbie wariantów, co pozwoli dobrać kolorystykę i formę mebla do charakteru i stylistyki wnętrza.

Materiał zewnętrzny

Izolacje budynków w Warszawie

Redakcja ArtDecoProject

W naszej redakcji skupiamy się na eksplorowaniu różnorodnych aspektów projektowania i aranżacji przestrzeni, począwszy od ogrodu, przez wnętrza, aż po budownictwo i domostwa.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak wybrać idealną odzież roboczą