Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo Płyty gipsowe czy tynk tradycyjny?

Płyty gipsowe czy tynk tradycyjny?

Data publikacji 12 lutego 2019


Jak wykończyć nasze ściany w stanie surowym, a tym samym przygotować je do ewentualnego malowania? Czy warto stosować płyty gipsowe czy tynk tradycyjny. A co za tym idzie co okazuje się dużo lepszym rozwiązaniem? Oczywiście w obu przypadkach mamy możliwość nie tylko wyrównania ścian, ale co najważniejsze dostosowania ich pod konkretne zastosowanie. Czy też wykończenie zgodnie z przeznaczeniem. Pewnie, że płyty gipsowe czy tynk tradycyjny doskonale nadają się do takiego celu. Jednak niekiedy znacznie korzystniejszym posunięciem może być obranie jednej metody niż skorzystanie z drugiej.

Płyty gipsowe to opcja jaka zyskuje na zastosowaniu

Nie dziwi sytuacja, w której płyty gipsowe zyskują na zastosowaniu. Można powiedzieć iż coraz częściej stawiamy właśnie na nie. Jest to efektem pewnych zalet jakie generują. A tym samym dużo sprawniejszego i szybszego działania. Jeżeli zdecydujemy się na montaż płyt gipsowych, to należy uwzględnić iż szpachlowanie oraz dalszy proces wykańczania ścian będzie czymś oczywistym oraz niezbędnym. Choć wiele osób uważa zresztą jak najbardziej słusznie iż mocno usprawniają i ułatwiają takie zadanie. Dodatkowo płyty gipsowe montuje się bezpośrednio na ścianę. Choć tutaj jak wspomniano powyżej, nie na surowe mury lecz na odpowiednio przygotowane podłoże. Takie, które pozwoli na ich montaż poprzedzony niekiedy położeniem waty mineralnej. Zwłaszcza gdy chodzi o izolację cieplną czy też możliwość samodzielnego działania, to płyty gipsowe wypadają znacznie lepiej w porównaniu z tynkiem tradycyjnym. Istnieje możliwość nie tylko klejenia płyt gipsowych ale również zastosowanie innej metody z wykorzystaniem niezbędnych oraz przydatnych wkrętów co także można spotkać.

Wbrew temu co się wydaje, tynk tradycyjny wciąż nie traci na popularności

Płyty gipsowe czy tynk tradycyjny?Wbrew temu co się wydaje, tynk tradycyjny wciąż nie traci na popularności.  Mało tego dużo osób uważa iż taka klasyczna metoda wykańczania ścian ma dużo większy wpływ zwłaszcza na walory estetyczne. W końcu bądź co bądź tynk tradycyjny po procesie szpachlowania rzeczywiście daje niesamowity efekt końcowy, gładkich i nieskazitelnych ścian. Zatem tego typu rozwiązanie ma jak najbardziej uzasadnione do tego podstawy. Niestety w tej sytuacji należy pamiętać, iż położenie tynku nie jest zadaniem prostym ani łatwym. Często jest zadaniem czasochłonnym oraz wymagającym większej pracy. Zadbanie o odpowiednią warstwę jaka trafi bezpośrednio na ściany, rozłożenie go tak aby równomiernie pokrył on ją w całości, to czynność wymagająca pewnych umiejętności. Można więc śmiało powiedzieć, że w takim przypadku gdy chodzi o tynki tradycyjne niemal zawsze dobrym posunięciem jest skorzystanie z usług fachowców jacy zrobią to w prawidłowy sposób. Tynki tradycyjne trzeba jak wspomniano powyżej następnie wyrównać. Zanim będą gładkie niezbędne i konieczne jest ich szpachlowanie. Dlatego zastanówmy się czy jesteśmy w stanie zrobić to we własnym zakresie.

Tynk tradycyjny i płyty gipsowe, idealnie nadają się do wykończenia każdych ścian

Płyty gipsowe czy tynk tradycyjny?Tynk tradycyjny i płyty gipsowe, idealnie nadają się do wykończenia każdym ścian. Nie ma co do tego jakichkolwiek wątpliwości. Mało tego w obu przypadkach możemy je przygotować pod tapetowanie, malowanie czy dalszą obróbkę. Dlatego zawsze w takim momencie gdy zastanawiamy się nad wyborem jednej z metod, powinniśmy przeanalizować wszystkie argumenty i zalety. Spojrzeć na nie z perspektywy nakładu pracy oraz środków finansowych zatem kosztów które musimy ponieść. Dużą rolę odgrywa tutaj miejsce a także to, czy takie ściany można wykończyć od razu płytami gipsowymi względnie tynkiem tradycyjnym. Niech więc zawsze uzasadnienie jednej z opcji, pozwoli nam na dostosowanie jej pod względem przeznaczenia, właściwości, czynności oraz zadań z jakimi wykończenie ścian będzie powiązane. Tynki tradycyjne oraz płyty gipsowe mają niemal takie samo wykorzystanie w szeroko pojętym budownictwie. Jedna i druga metoda ma zwolenników czy też przeciwników jej stosowania. Względnie nawiązuje do argumentów przemawiających na jej korzyść. Z tego też powodu decyzja o wykończeniu ścian niech będzie ukierunkowana w stronę najbardziej wydajnego, atrakcyjnego, efektywnego czy opłacalnego rozwiązania. Wiele kwestii i aspektów należy wziąć pod uwagę. Jednak im bardziej odpowiedzialnie podejdziemy do takiego wyboru tym nasze ściany zostaną wykończone w najbardziej korzystny dla nas sposób.

Izolacje budynków w Warszawie

Redakcja ArtDecoProject

W naszej redakcji skupiamy się na eksplorowaniu różnorodnych aspektów projektowania i aranżacji przestrzeni, począwszy od ogrodu, przez wnętrza, aż po budownictwo i domostwa.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Poliwęglan komorowy