Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo Malowanie posadzki betonowej

Malowanie posadzki betonowej – przegląd możliwości

Data publikacji 20 lipca 2019

Nie ma łatwiejszego, szybszego i tańszego sposobu na odnowienie posadzki betonowej niż jej pomalowanie farbą podłogową. I dlatego jest to nadal najpopularniejszy sposób na renowację nieestetycznej podłogi. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów farb do malowania posadzek betonowych. Oto krótki przegląd możliwości.

Tradycyjna farba do posadzek betonowych

Tradycyjna farba akrylowa do betonów to rozwiązanie zdecydowanie najtańsze. Pozwala skutecznie poprawić estetykę posadzki betonowej. Do tego zapobiega naturalnemu kurzeniu się betonu. Ale na tym kończą się zalety farb akrylowych. Nie zapewniają one posadzkom odpowiedniej ochrony, nie zwiększają jej twardości ani odporności na chemikalia.

1-częściowa farba epoksydowa

Ten rodzaj farby do posadzek betonowych zawiera niewielką domieszkę żywicy epoksydowej. Jednak ilość epoksydu nie powoduje widocznych zmian we właściwościach podłogi. Zmiany twardości są naprawdę niewielkie, więc trudno zakwalifikować ten materiał do produktów epoksydowych.

2-składnikowa farba epoksydowa

Kolejnym produktem służącym do malowania posadzek betonowych jest dwuskładnikowa farba epoksydowa. Nie jest to jeszcze powłoka epoksydowa, gdyż zawartość żywicy jest zbyt niski. 

Jest to produkt zdecydowanie droższy od poprzednio prezentowanych. Jednak w tym przypadku możemy mówić już o prawdziwej ochronie podłogi. Dzięki farbie dwuskładnikowej podłoga betonowa zyskuje ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi i środkami chemicznymi. Oczywiście daleko jej do poziomu ochrony gwarantowanego przez klasyczne powłoki z żywicy epoksydowej. Jednak jest to poziom w wielu wypadkach wystarczający.

Alternatywą dla systemów dwuskładnikowych może być wykorzystanie farby jednoskładnikowej, a następnie nałożenie warstwy bezbarwnej żywicy epoksydowej. Jednak to rozwiązanie jest trudniejsze w aplikacji.

Farba podkładowa do posadzek betonowych

Kolejnym produktem dedykowanym posadzkom betonowym jest farba podkładowa. Jej zadaniem jest zapewnienie farbie podłogowej lepszej przyczepności. W efekcie minimalizowane jest ryzyko szybkiego łuszczenia się warstwy nawierzchniowej. Zwiększana jest także jej żywotność.

Oczywiście farba podkładowa to nie wszystko. Konieczne jest wcześniejsze odpowiednie przygotowanie posadzki betonowej do malowania. Beton jest materiałem, który łatwo wchłania oleje, brud i inne zanieczyszczenia. Ich obecność powoduje natomiast nieprawidłowe przyleganie farby. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na proces profilowania posadzki betonowej. Dzięki niemu możliwe jest nie tylko usunięcie wielu zanieczyszczeń, ale również uzyskanie właściwego poziomu porowatości posadzki betonowej.

Wiele produktów, wiele możliwości

Na rynku dostępnych jest kilka produktów do malowania posadzek betonowych i wszystkie pozwalają na skuteczne przywrócenie podłodze estetycznego wyglądu. Wybór jednego z nich powinien być wypadkową oczekiwań i możliwości budżetowych. Warto również pamiętać, że lepsze produkty mają z reguły większą żywotność. a to może oznaczać brak dodatkowych kosztów w dłuższej perspektywie czasowej.

Izolacje budynków w Warszawie

Redakcja ArtDecoProject

W naszej redakcji skupiamy się na eksplorowaniu różnorodnych aspektów projektowania i aranżacji przestrzeni, począwszy od ogrodu, przez wnętrza, aż po budownictwo i domostwa.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Poliwęglan komorowy