Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom

Jak wybrać okna do domu? Poradnik

Data publikacji 30 listopada 2020

Zakup stolarki okiennej to zazwyczaj spory wydatek, z którym muszą się liczyć właściciele nieruchomości. Jak wybrać okna do domu? Na polskim rynku znajduje się szeroki wybór produktów, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Oferta producentów stolarki okiennej obejmuje profile drewniane, aluminiowe czy plastikowe. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się okna PCV, które gwarantują długie i komfortowe użytkowanie. Podpowiadamy, jakie rozwiązania są dedykowane budownictwu pasywnemu.

Jak wybrać okna do domu energooszczędnego?

Stolarka otworowa powinna być szczelna. Dzięki temu skutecznie chroni przed stratami ciepła z wnętrza budynku. Jak wybrać okna do domu pasywnego? Profile okienne powinny być dopasowane do wyglądu elewacji i wykonane z trwałych materiałów. Duże znaczenie ma energooszczędność, czyli zdolność do akumulowania ciepła. Profile okienne o różnej głębokości zabudowy dostępne są w ofercie znanego producenta. Firma Domel posiada w sprzedaży energooszczędne i innowacyjne okna, które zostały wykonane z odpornego na uszkodzenia oraz czynniki zewnętrze materiału PCV. Wielokomorowe konstrukcje zostały wyposażone w uszczelki środkowe i oporowe, renomowane okucia Winkhaus activPilot, ciepłe ramki oraz wypełnienia piankowe wewnątrz profilu. Dzięki temu pozwalają oszczędzać energię, jak również są bezpieczne w użytkowaniu. Estetyczne formy idealnie wpisują się w trend minimalistycznego designu. Niektóre modele posiadają ultrawąskie profile oraz ukryte skrzydło.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Szalenie istotne są parametry techniczne, które wpływają na komfort termiczny w domu czy mieszkaniu i stanowią zabezpieczenie przed włamaniem. Nowoczesna technologia szklenia statycznego na sucho wykorzystywana w procesie produkcji okna PCV marki Domel pozwala łączyć szyby z ze skrzydłami. Technika STV znajduje też zastosowanie w tworzeniu wielkoformatowych przeszkleń.

Parametry techniczne, które warto wziąć pod uwagę podczas zakupu.

  1. Współczynnik przenikania ciepła dla całego okna Uw, który wpływa na energooszczędność okna. Firma Domel posiada modele energooszczędne, takie jak: Energetic, Energetic Silent oraz Infinity Passive. Okna PCV znanej marki pozwalają utrzymać ciepło we wnętrzu domu bez niepotrzebnych strat na zewnątrz.
  2. Współczynnik przenikania ciepła dla ramy okiennej zapewnia odpowiednią izolację.
  3. Współczynnik Ug, który określa przenikalność termiczną szyby.
  4. Klasa profili okiennych – A, B lub C, dzięki której profile okienne są odporne na silny wiatr czy zmiany temperatur.
  5. Współczynnik wiatroszczelności określa poziom szczelności okien. Parametr przepuszczalności powietrza wyrażony jest w klasach od 1 do 4 W. Okna energooszczędne firmy Domel zostały wyposażone w uszczelnienie środkowe i oporowe oraz uszczelki w trzech płaszczyznach, dzięki czemu skutecznie chronią przed przewiewami.
  6. Izolacyjność akustyczna Rw wyrażona jest w decybelach. Okna PCV firmy Domel skutecznie chronią przed hałasem dobiegającym z zewnątrz.

Jak wybrać dobre okna do domu?

Producenci stolarki otworowej stale pracują nad nowoczesnymi rozwiązaniami. Większość z nich stawia na minimalistyczny design i proste formaty skrzydeł. Obecnie można zaobserwować wyraźny trend zwężania profili okiennych. Doskonałym przykładem na zastosowanie takiego rozwiązania są okna innowacyjne firmy Domel. Na szczególną uwagę zasługuje ultrawąski profil oraz ukryte skrzydło modelu Quadro. Duże przeszklenia wyróżniają się nie tylko walorami estetycznymi, ale też dużą funkcjonalnością. Okna Quadro doskonale doświetlają pomieszczenia naturalnym światłem i są odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Podsumowanie

Jak wybrać okna do domu energooszczędnego? Wybór stolarki okiennej jest dość złożoną decyzją. Jeśli chcemy, aby okna służyły nam przez długie lata, warto wziąć pod uwagę parametry wpływające na bezpieczeństwo użytkowania, odporność na zmiany temperatur i czynniki atmosferyczne oraz komfort przebywania w danych pomieszczeniu.

Izolacje budynków w Warszawie

Redakcja ArtDecoProject

W naszej redakcji skupiamy się na eksplorowaniu różnorodnych aspektów projektowania i aranżacji przestrzeni, począwszy od ogrodu, przez wnętrza, aż po budownictwo i domostwa.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak wybrać idealną odzież roboczą