Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo Instalacje przeciwpożarowe

Instalacje przeciwpożarowe – jak ochronić dom przed pożarem?

Data publikacji 3 września 2022


Chcesz zabezpieczyć swój dom przed ryzykiem pożarów? Zobacz, jakie instalacje PPOŻ najczęściej stosuje się w domach jednorodzinnych.

Właściwie dobrane oraz prawidłowo zamontowane instalacje PPOŻ mogą zapewnić maksymalną ochronę w razie pojawienia się zagrożenia pożarowego. Takie instalacje wykonuje się głównie w obiektach użyteczności publicznej, ale również istnieje możliwość zamontowania ich w domu jednorodzinnym. Na jakie rozwiązania warto się zdecydować, by zredukować ryzyko pożarów i szybko zareagować w razie ich pojawienia się?

Czujniki przeciwpożarowe – szybkie wykrywanie zagrożeń

Nowoczesne czujniki przeciwpożarowe są w stanie szybko i skutecznie ostrzegać o pojawieniu się zagrożenia, na przykład dymu albo podwyższonej temperatury w pomieszczeniach. Nie są one również bardzo drogie, dlatego warto pomyśleć o ich zamontowaniu w domu jednorodzinnym.

Do wyboru są czujniki działające samodzielnie, korę można zamontować na ścianie albo na suficie, ale również można z ich użyciem wykonać instalacje PPOŻ, które podłączone są do centrali. W tym przypadku można również korzystać z dodatkowych funkcji, na przykład jak informowanie o zagrożeniu przez telefon.

Systemy sygnalizacji pożaru – ostrzeganie o zagrożeniu

Systemy przeznaczone do sygnalizacji pożaru mogą wydawać dźwięki oraz emitować światło. Ich zadaniem jest ostrzeganie o pojawieniu się zagrożenia, dzięki czemu można od razu rozpocząć ewakuację z budynku.

Systemy sygnalizacji pożaru mogą być równie używane w domach jednorodzinnych. Są one nieocenione w nocy, gdy domownicy śpią. Wyposażone w nie instalacje PPOŻ mogą zatem zapewnić bardzo wysoki poziom ochrony w razie zagrożenia.

Drzwi przeciwpożarowe – zapobiegają rozprzestrzenianiu się ognia

Poza instalacjami przeciwpożarowymi warto również pamiętać o tym, że dla bezpieczeństwa pożarowego duże znaczenie mają odpowiednie drzwi PPOŻ.

Drzwi przeciwpożarowe wyróżniają się podwyższoną odpornością na ogień, a także mogą również zatrzymywać dym powstający podczas pożaru. Takie drzwi w domach jednorodzinnych zaleca się montować głównie przy kotłowniach, garażach, gdy wbudowane są w bryłę budynku, gdzie ryzyko pożaru na ogół jest wyższe niż w innych częściach domu.

Gaśnica – szybka pomoc w razie pożaru

Gdy instalacje PPOŻ (https://awex.eu/kategorie/systemy-przeciwpozarowe) w domu jednorodzinnym nie są planowane, warto pomyśleć o zastosowaniu prostej, ale bardzo skutecznej ochrony przed pożarami, czyli zakupić gaśnicę.

Gaśnica przenośna w domu jednorodzinnym pozwoli na szybkie ugaszenie pożaru, na przykład w kuchni podczas gotowania czy też wtedy, gdy dojdzie do pożaru od zapalonej świeczki w salonie lub jadalni. Domową gaśnicę należy umieścić w łatwo dostępnym miejscu, na przykład na korytarzu.

Ochrona domu przed pożarem – o czym jeszcze warto pamiętać?

Żeby zmniejszyć ryzyko związane z pożarem w domu jednorodzinnym, warto również pamiętać o poniższych kwestiach:

  • regularnie sprawdzaj stan instalacji elektrycznej
  • czyść komin, ponieważ często zapaleniu ulega znajdująca się w nim sadza
  • nie pozostawiaj świeczek i innych źródeł ognia bez nadzoru
  • unikaj używania materiałów łatwopalnych w swoim domu

Jak wybrać idealną odzież roboczą

Redakcja ArtDecoProject

W naszej redakcji skupiamy się na eksplorowaniu różnorodnych aspektów projektowania i aranżacji przestrzeni, począwszy od ogrodu, przez wnętrza, aż po budownictwo i domostwa.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?