Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo Kupno o działki budowlanej - co sprawdzić

Kupno o działki budowlanej – co sprawdzić?

Data publikacji 15 stycznia 2019

Zastanawiasz się nad kupnem działki budowlanej? Proces zakupu nieruchomości nie jest zadaniem prostym. Bez wątpienia będziesz musiał załatwić wiele administracyjnych formalności. Konieczna będzie również wnikliwa analiza stanu prawnego działki. W tym wypadku bowiem nie możesz sobie pozwolić na kupno przysłowiowego kota w worku. Zakup działki to przecież spory wydatek rzędu kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednie do tego zadania się przygotować. Nie możesz bowiem pozwolić sobie na stratę tak dużych pieniędzy w nietrafioną inwestycję.

Gdzie kupić działkę?

Kupno o działki budowlanej - co sprawdzićJak w ogóle rozpocząć poszukiwania odpowiedniej działki do zakupu? Przede wszystkim musisz określić gdzie chciałbyś wybudować swój dom. Bardzo popularne są choćby działki na obrzeżach dużych miast. Taka lokalizacja pozwala na zasmakowanie spokojnego, prawie wiejskiego życia, a jednocześnie cały czas masz blisko do centrum miasta. To bardzo ważna kwestia dla osób pracujących właśnie w mieście. Musisz co prawda się liczyć z dłuższym dojazdem i staniem w korkach, jednak własny dom to już zupełnie inny komfort niże mieszkanie w bloku w centrum miasta.

Jednak dla niektórych ucieka na obrzeża to zaledwie półśrodek do osiągnięcia odpowiedniego komfortu życia. Dlatego co raz bardzie popularne są działki budowlana z dala od wielkich miast, niemalże zupełnie na odludziu. W zamian mamy piękne widoki, wspaniałe krajobrazy, ciszę i spokój. Ceny takich działek jednak szybką rosną. Nadal można je kupić taniej niż działki na obrzeżach miast, jednak trend jest taki, że ludzie co raz częściej wybierają właśnie bardziej odosobnione miejsca na wybudowanie własnego domu.

Kupno działki budowlanej – co sprawdzić?

Kupno działki budowlanej to jednak nie tylko kwestia wyboru odpowiedniej lokalizacji. Przed pojęciem ostatecznej decyzji o zawarciu transakcji musisz bowiem dokładnie sprawdzić z czym właściwie masz do czynienie. Dlatego koniecznie jest sprawdzenie zapisu w księdze wieczystej. Ma to na celu ustalenie czy sprzedający faktycznie jest właścicielem oferowanej działki. Jest to niezwykle istotne i może nas uchronić przed potencjalnym oszustwem. Kiedy mamy już pewności co do faktycznego stanu prawnego działki, musimy również sprawdzić dokładny jej metraż i granice. To wszystko również ma niebagatelne znaczenie i może nas uchronić przed późniejszymi roszczeniami ze strony sąsiadów.

Warto również sprawdzić stan zadrzewienia działki i możliwości wycinki pod budowę domu. Musisz dokładnie wiedzieć, czy nie będziesz miał problemów z wycięciem określonych drzew, aby móc postawić dom. W dalszej kolejności sprawdź czy do działki podprowadzone są media – prąd, gaz i woda. To będzie miało niebagatelne znaczenie w kontekście kosztów budowy domu. Oczywiście brak takich przyłączy może być podstawą do negocjacji w obniżeniu ceny nieruchomości. Warto również sprawdzić stan dróg dojazdowych. Świetne jeśli są utwardzone, wówczas uniknięć babrania się w jesiennym błocie. Należy również sprawdzić plan zagospodarowanie przestrzennego dla okolicy. Musisz wiedzieć czy władze administracyjne nie planują w okolicy budowy drogi ekspresowej czy też jakiejś uciążliwej fabryki.

Jak umiejscowić dom na działce?

Kupno o działki budowlanej - co sprawdzićKiedy już kupisz działkę pozostaje ci tylko i aż tylko budowa domu. Nie ma co ukrywać, jest to przedsięwzięcie niezwykle skomplikowane i czasochłonne. Oczywiście nie będziesz tego robił własnymi rękoma. Zajmą się tym specjaliści. Ale na twoje głowie spocznie zajmowanie się wszelkimi sprawami administracyjnymi związanymi z budową domu. Bardzo ważny będzie wybór odpowiedniego projektu domu. Musi on również uwzględnić położenie domu na działce budowlanej. Jakie aspekty powinniśmy w tym względzie mieć na uwadze? Przede wszystkim warto aby dom był zwrócony swoją najbardziej przeszkloną powierzchnią w stronę południową. Po to, aby maksymalnie wykorzystać światło słoneczne do oświetlenia domu. Jeśli twoja działka znajduje się przy dość ruchliwej drodze to dobrze byłoby gdyby umiejscowić dom możliwie najdalej od ej ulicy. Warto również zachować odpowiednie przestrzenie między ścianami domu a ogrodzeniem. Dobrym rozwiązaniem będzie również zachowanie odpowiedniej proporcji między obszarem reprezentacyjnym przed wejściem głównym do domu, a częścią rekreacyjną na zapleczu domu.

Izolacje budynków w Warszawie

Redakcja ArtDecoProject

W naszej redakcji skupiamy się na eksplorowaniu różnorodnych aspektów projektowania i aranżacji przestrzeni, począwszy od ogrodu, przez wnętrza, aż po budownictwo i domostwa.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Poliwęglan komorowy