Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś
Wnętrza

Kolorowe dodatki we wnętrzu

Data publikacji 1 września 2020

Prace wykończeniowe oraz meblowanie wiążą się ze znacznym nakładem pracy oraz finansów, w związku z czym kiedy już się na nie decydujemy, robimy to z nadzieją, że efekt końcowy będzie nas zadowalał przez lata, w trakcie których wybrany design z pewnością nie wyjdzie z mody.

Właśnie dlatego, tak wiele osób w wyposażeniu wnętrz unika wyrazistych kolorów, na które moda szybko mija, pozostawiając właścicieli mieszkań z fantazyjnymi meblami czy kolorami ścian, które już dawno wyglądają passé. Z tego powodu tak dużą popularnością cieszą się monochromatyczne wnętrza, których największymi zaletami są przejrzystość i uniwersalność, które łatwo można wzbogacić o kolorowe elementy dekoracyjne, które z kolei łatwo i często można wymieniać w oparciu o najnowsze trendy, nie zaburzając tym samym koncepcji całości wystroju.

Kolorowe dekoracje w monochromatycznym wnętrzu

Jeśli nie odpowiadają nam wnętrza w jednym lub dwóch zbliżonych do siebie kolorach, warto zadbać o kontrastujące dodatki, które odświeżą pomieszczenie i dodadzą mu więcej energii. Warto zadbać o to, aby wszelkie dekoracje były nie tylko ładne, ale i funkcjonalne: tkaniny, dywany, poduchy, pościele czy bibeloty mogą ożywić każde pomieszczenie. Muszą być jednak wysokiej jakości, najlepiej naturalne (wykonane z drewna lub porządnych tkanin przyjemnych w dotyku), ewentualnie metalowe lub z solidnego plastiku. Przypadkowo dobrane dodatki mogą zepsuć nawet najlepiej wykończone wnętrze, więc warto dłużej się nad nimi zastanowić i skorzystać z pomocy doświadczonego architekta, który przygotuje aranżację zgodnie z naszym gustem oraz najnowszymi trendami.

Kolor kolorowi nierówny

Aby uniknąć efektu kiczu warto zdecydować się na dwa, maksimum trzy wyraziste kolory, które będą pasować do reszty wystroju. Więcej intensywnych barw w jednym pomieszczeniu może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego i zwyczajnie męczyć oko. Ponadczasową klasyką są zestawienia kolorów na zasadzie kontrastów lub kolorów komplementarnych znajdujących się naprzeciw siebie w kole barw. Pod uwagę warto brać nie tylko sam kolor, ale i jego odcień, jasność oraz nasycenie, które również wpływają na odbiór danej barwy.

Jeśli nie czujemy się na siłach, by odpowiednio zastosować w swoich wnętrzach te zasady i boimy się spektakularnej i bolesnej w skutkach porażki, możemy skupić się na zasadzie znanej każdemu dziecku, a dokładnie zasady dobierania barw albo ciepłych, albo zimnych. Jeśli i to wydaje się skomplikowane, warto pozostawić to zadanie specjaliście, dla którego barwy są podstawowym materiałem do pracy. Projektant wnętrz zna nie tylko koło barw i zasady łączenia kolorów, ale też wie, w jaki sposób barwy wpływają na nasze samopoczucie. Nie jest tajemnicą, że biel sprawia wrażenie przestronności, zieleń wywołuje wrażenie bezpieczeństwa, a żółty znakomicie odbija światło i pomaga się skupić. Warto mieć to na uwadze podczas ostatecznego wykończania przestrzeni, w których przyjdzie nam mieszkać.

Sprawdź ofertę architektów w Poznaniu na portalu RynekPierwotny.pl

Jak wybrać idealną odzież roboczą

Redakcja ArtDecoProject

W naszej redakcji skupiamy się na eksplorowaniu różnorodnych aspektów projektowania i aranżacji przestrzeni, począwszy od ogrodu, przez wnętrza, aż po budownictwo i domostwa.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?