Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś
Wnętrza zalety listew przypodłogowych

Zalety listew przypodłogowych

Data publikacji 4 października 2019

Listwa przypodłogowa wydaje się mało znaczącym elementem wykończenia wnętrza. Jednak osoby, które kiedykolwiek widziały mieszkanie z przerwami dylatacyjnymi między podłogami a ścianami, doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiednie jej dobranie. Listwa podłogowa nie tylko maskuje mało estetyczne przerwy dylatacyjne, ale też może ukryć wewnątrz przewody elektryczne. Odpowiednio dobrana, stanie się swoistą kropką nad i całości aranżacji.

Funkcje listew przypodłogowych

Szczeliny dylatacyjne zabezpieczają podłogę przed wybrzuszaniem się w razie zmiany wilgotności. Są więc konieczne do pozostawienia, choć ich wygląd pozostawia wiele do życzenia. Sposobem na ich ukrycie jest właśnie odpowiednio dobrana listwa przypodłogowa, którą można efektownie dopasować do pozostałych elementów wykończenia mieszkania lub domu.

Niebagatelne znaczenie mają też listy podłogowe w nowoczesnych mieszkaniach wyposażonych w urządzenia elektryczne i elektroniczne. Listwy w postaci szerokich, masywnych desek wyposażonych w specjalne korytka, uchwyty oraz złączki pozwalające na wprowadzenie przewodów ukrywają je wewnątrz, co chroni przed zbierającym się w nich kurzem i zdecydowanie ułatwia utrzymanie domu w czystości.

Ważną funkcją listew przypodłogowych jest też ochrona przed zanieczyszczeniem czy uszkodzeniem ściany. Listwy są dużo bardziej odporne na uszkodzenia niż tynk na ścianach czy farby. Dzięki temu zabezpieczają ściany przed przypadkowym zabrudzeniem lub zarysowaniem w trakcie odkurzania i mycia podłogi.

Jak dobrać listwy przypodłogowe?

Listwy przypodłogowe mogą być wykonane z różnych materiałów, które harmonijnie dopasujemy do pozostałych elementów wyposażenia wnętrza, jak odcień podłogi czy stolarki okienno-drzwiowej. Szczególnie popularne są listwy z płyty MDF, które oferuje sklep remontowo-budowlany Bricoman: https://www.bricoman.pl/drzwi-okna-stolarka/listwy-przypodlogowe-podklady-i-akcesoria-do-podlog/listwy-przypodlogowe. Do złudzenia przypominają one drewno, przez co doskonale komponują się z podłogami wykonanymi z paneli. Wzorowane na drewno dębu czy jesionu listwy z płyty MDF mają oryginalną kolorystykę i odznaczają się dokładnym oddaniem struktury naturalnego pnia. Są przy tym dużo tańsze i wydajniejsze niż listwy wykonywane z naturalnego drewna.

Dopasowując listy przypodłogowe warto dobrać je w taki sposób, aby tworzyły harmonijną całość z pozostałymi detalami aranżacji. Pięknie prezentują się listwy utrzymane w odcieniu podłogi, ale osoby, które lubią oryginalne rozwiązania mogą dopasować je kontrastowo do posadzki. Szeroki wybór kolorystyczny pozwala na wybranie produktu, który spełni wszystkie nasze oczekiwania.

Izolacje budynków w Warszawie

Redakcja ArtDecoProject

W naszej redakcji skupiamy się na eksplorowaniu różnorodnych aspektów projektowania i aranżacji przestrzeni, począwszy od ogrodu, przez wnętrza, aż po budownictwo i domostwa.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Klasyczne meble do restauracji