Panele czy płytki w kuchni

Remontując swoje mieszkanie musimy stanąć przed wieloma dylematami. Jednym z nich jest wybór odpowiedniego podłoża w mieszkaniu, lub w jednym z pomieszczeń. Jeśli chodzi o łazienkę sprawa jest raczej prosta. Tam postawimy na kafle, głównie ze względów higienicznych, dużej wilgoci oraz łatwości w utrzymaniu czystości. W pozostałych pomieszczeniach wybór nie jest już tak prosty. Szczególnie trudny jest w kuchni. Panele czy płytki do kuchni – Przed takim pytaniem staje wiele osób remontujących swoje mieszkania. Sprawdźmy więc jakie są zalety i wady paneli i czy warto na nie postawić remontując podłogę w kuchni.

Zalety paneli podłogowych

Zalety paneli podłogowychPanele podłogowe są niezwykle popularne w Polsce. Chętnie kładziemy je na podłogi w salonach, pokojach, przedpokojach i właśnie w kuchniach. Skąd taka popularność paneli? Jedną z zalet jest na pewno cena. Panele podłogowe są tańsze niż podłoga z litego drewna. Mimo to są do typowo drewnianej podłogi bardzo podobne. Co więcej, montaż paneli podłogowych jest dziecinnie prosty. Może tego dokonać nawet niedoświadczona osoba. Panele łączone są na wpusty, zatrzaski lub są klejone. Panele są także stosunkowo wytrzymałe. Inną kwestią jest ich odporność na ścieranie i zarysowania. Tutaj wiele już zależy od klasy paneli oraz materiału z jakiego zostały wykonane. Oczywistym jest, że im droższe panele zastosujemy podczas remontu podłogi, tym bardziej będą one wytrzymałe i będą nam służyły przez dłuższy czas. Wiele też zależy od samego użytkowania. Jeśli o panele będziemy odpowiednio dbali to długo będziemy cieszyli się ich pięknym wyglądem.

Zastosowanie paneli w przedpokoju i salonie

Panele podłogowe znajdują szerokie zastosowanie w salonach i przedpokojach. świadczy to oczywiście na korzyść paneli, bowiem podłoga w przedpokoju jest najbardziej narażona na zanieczyszczenia i uszkodzenia. Fakt, że panele są tak popularne jeśli chodzi o podłogę w przedpokoju może świadczyć jedynie o tym, ze sprawdziły się one w takich ciężkich warunkach i klienci nadal chętnie po nie sięgają. Nawet jeśli panele nieco się ubrudzą podczas na przykład powrotu ze spaceru, to wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką aby znowu wyglądały jak nowe. Panele wyglądają też bardziej „domowo” niż płytki czy kafelki. Warto więc w przedpokoju i salonie stosować podłogę wykonaną z paneli.

Czy ogrzewanie podłogowe ma wpływ na żywotność paneli?

W polskich domach coraz częściej zastosowanie znajduje ogrzewanie podłogowe. Czy ma ono negatywny wpływ na stan paneli? Wiadomo, że ciepło i wilgoć mogą siać spustoszenie w nieprzystosowanej do tego podłodze. Jak się okazuje, przy spełnieniu kilku warunków nie ma żadnych przeciwwskazań aby połączyć w naszym domu ogrzewanie podłogowe razem z panelami. Przede wszystkim musimy jednak o tym pamiętać już na etapie projektowania systemu ogrzewania. Bowiem będzie ono nieco inne niż w przypadku podłogi wykonanej z innego materiału. Również same panele muszą dobrze znosić nadmierne ciepło, wiec nie mogą to być pierwsze lepsze panele ze sklepu. Raczej powinniśmy zapytać sprzedawcę o specjalistyczne panele dostosowane do położenia w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. Jeśli zastosujemy się do tych wskazań to będziemy długo mogli cieszyć się ogrzewaniem podłogowym i panelami.

Panele czy płytki w kuchni

Panele czy płytki w kuchniCzy panele podłogowe sprawdzą się w kuchni? Kuchnia, jak wiadomo jest bardzo narażona na zawilgocenie. Z jednej strony będzie do para wydobywająca się z gotujących się potraw. Z drugiej nie da się uniknąć rozlewania niektórych cieczy podczas gotowania lub mycia naczyń. Tak na prawdę wiele zależy od tego czy posiadamy w naszej kuchni nowoczesne sprzęty AGD. Jeśli jest ona wyposażona w zmywarkę, zapobiegający wyciekaniu wody zlew oraz pochłaniający parę okap to w zasadzie wilgotność możemy ograniczyć do minimum i niczym nie będzie się ona różniła od tej panującej w w salonie czy przedpokoju.

Na plus dla paneli na pewno przemawia estetyka. Co do tego, że na podłodze prezentują się ładniej niż kafelki nie ma chyba wątpliwości. Czyste panele podłogowe są bardzo estetyczne i dodają uroku każdej kuchni, małej i dużej. Warto więc przy okazji remontu podłogi w kuchni zastosować właśnie panele. Podczas kolejnej wymiany nie będziemy zmuszeni do kłopotliwego skuwania starych płytek i kleju.

ArtDecoProject

blog budowlany

Monday, Mar 4, 2024