Dobrej klasy wezgłowie do łóżka to praktyczny i estetyczny element wyposażenia sypialni. Na co zwrócić uwagę, wybierając wezgłowia do łóżek, aby móc cieszyć się ich funkcjonalnością i eleganckim wyglądem na długo? Poniżej znajdziesz garść podpowiedzi.

  1. Czym jest wezgłowie do łóżka?
  2. Jak dobrać zagłówek do łóżka?
  3. Jak dopasować wezgłowie do sypialni?
  4. Z jakiego materiału wybrać zagłówek?
  5. Obicie zagłówka, na co zwrócić uwagę?

Czym jest wezgłowie do łóżka?

Wezgłowia do łóżek to bardzo praktyczne elementy łóżek, wpływające na komfort korzystania z sypialni. Znajdują się za stelażem i materacem łóżka. Wyznaczają miejsce, gdzie powinny leżeć poduszki.

Stanowią odpowiednią podporę dla pleców podczas czytania książek, czasopism lub oglądania telewizji w łóżku. Ponadto chronią odpowiednio ścianę przez zabrudzeniami. Warto również podkreślić ich estetyczny wygląd, dzięki któremu łóżko, a tym samym cała sypialnia zyskuje stylowy wygląd.

Jak dobrać zagłówek do łóżka?

Rynek oferuje różne rodzaje łóżek, wśród których wiele modeli jest wyposażonych w zagłówek. To polecany wybór dla osób poszukujących idealnie dobranych, kompatybilnych rozwiązań meblarskich. Możliwe jest również dokupienie zagłówka oddzielnie. Producenci oferują bogaty wybór wzorów, kształtów, kolorów i form zagłówków, co pozwala na łatwe dopasowanie wezgłowia do konkretnego łóżka.

Na co zwrócić uwagę, wybierając zagłówek? Przede wszystkim ważne są wielkość oraz typ posiadanego łóżka. Zagłówek może lekko wystawać ponad wymiary łóżka, nie zaleca się jednak, aby był zbyt duży, bowiem będzie wówczas wizualnie przytłaczał przestrzeń. Wybierając wezgłowia do łóżka, koniecznie należy zwrócić uwagę na użyteczność i miękkość artykułu. Co z tego, że zagłówek będzie estetyczny i piękny, skoro przy tym niewygodny? Dlatego kwestia odpowiedniej miękkości obicia, a także wypełnienia jest bardzo ważna.

Jak dopasować wezgłowie do sypialni?

Oferta zagłówków w dobrych sklepach meblarskich jest bardzo duża. Asortyment obejmuje wezgłowia utrzymane w różnych kształtach, kolorach oraz stylach, począwszy od modeli tapicerowanych o masywnej formie, przez lżejsze wersje z drewna lub rattanu, aż po wezgłowia metalowe lub wykonywane z jeszcze innych materiałów.

Dopasowując wezgłowie do sypialni, warto wziąć pod uwagę aranżację pomieszczenia, a także wygląd samego łóżka. W pomieszczeniach zaaranżowanych w stylu nowoczesnym i minimalistycznym sprawdzą się jednokolorowe, gładkie zagłówki, najlepiej wykonane z niemalowanego, naturalnego drewna. Z kolei łóżka w pokojach klasycznych, stylizowanych na wystrój retro albo glamour, wymagają równie ozdobnych zagłówków. Zwykle w sypialniach tych łóżka cechują się solidnymi, masywnymi nogami i często licznymi zdobieniami, dobrze wyglądają więc z zagłówkami tapicerowanymi, welurowymi, najlepiej również z pikowaniami. Świetnie wyglądają w nich wezgłowia przetykane błyszczącymi nićmi, z perełkami albo kryształkami.

Należy pamiętać, że zagłówek powinien stanowić estetyczny element wyposażenia wnętrza, ale nie powinien w nim dominować. Jest to szczególnie ważne w niedużych sypialniach. W małych pokojach zagłówki powinny być możliwie proste, jasne, aby wizualnie nieco powiększać przestrzeń. Podobnie w sypialni na poddaszu. W pokojach ze skosami najlepiej jest, aby wezgłowia znajdowały się na prostej ścianie. W przypadku niższych pomieszczeń, zwłaszcza jeśli łóżko stoi pod ścianą ze skosem, niekiedy najlepszą opcją jest rezygnacja z zagłówka.

Z jakiego materiału wybrać zagłówek?

Zagłówki do łóżka w sypialni można wykonać z rozmaitych materiałów. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza wersje wykonywane z pianki tapicerskiej z welurowym, aksamitnym obiciem, na stelażu drewnianym albo metalowym. Wszystkie te rozwiązania mają swe zalety, przede wszystkim wytrzymałość, stabilność oraz łatwość w utrzymaniu czystości. Są również bardzo atrakcyjne.

Modele z drewna pasują do pomieszczeń zaaranżowanych w różnej stylistyce, zarówno klasycznej czy glamour, jak też nowoczesnej (często na zasadzie kontrastu). Zaletą modeli drewnianych jest możliwość przemalowania na inny kolor w przypadku takiej potrzeby. Nadają ciepły, elegancki wygląd pomieszczeniom. Zagłówki metalowe najlepiej wyglądają we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych. Świetnie wpisują się w sypialnie urządzone w stylu loft albo high-tech.

Obicie zagłówka, na co zwrócić uwagę?

Do najpopularniejszych rodzajów obić zagłówków należą wersje tapicerowane. Modele te, zwłaszcza z wykonanymi pikowaniami, są bardzo eleganckie, a także przyjemne w dotyku i przytulne. Szczególnie polecanym wyborem są materiały aksamitne, np. welur. Wyróżniają się one wysoką jakością i miękkością.

Wybierając materiał na obicie zagłówka, należy pamiętać jednak nie tylko o jego wyglądzie, ale też funkcjonalności. Ważna jest wytrzymałość tkaniny, jej odporność na uszkodzenia mechaniczne, przecieranie, odbarwienia. Istotne jest też, czy materiały łatwo zbierają kurz, a przez to brudzą się i ciemnieją. Welur i aksamit dość ciężko doczyścić z plam. W tym zakresie znacznie lepiej wypadają tkaniny obiciowe albo skóry – zarówno naturalne, jak i ekologiczne.

ArtDecoProject

blog budowlany

Monday, Mar 4, 2024