Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś
Ogród Mały ogród przy szeregowcu

Mały ogród przy szeregowcu

Data publikacji 4 kwietnia 2019


Budując lub kupując dom szeregowy na pewno myślimy od razu o odpowiedniej aranżacji przydomowego ogrodu. Ogród, to jedna z zalet przemawiająca za mieszkaniem w domu, przyrzucając tym samym wizję mieszkania w blokowisku. Na ogrodzie możemy zrelaksować się po ciężkim dniu pracy lub w weekend. Jest to również wspaniałe miejsce do zabaw dla naszych dzieci. Również zwierzęta jakie posiadamy bardzo docenią aspekt posiadania ogrodu przydomowego. Nawet mały ogród przy szeregowcu wpłynie pozytywnie na odbiór naszego domu jako całości.

Zrób to sam – Aranżacja ogrodu w czasie budowy

Zrób to sam - Aranżacja ogrodu w czasie budowyPodczas budowy domu możemy już zacząć myśleć o odpowiedniej aranżacji naszego ogrodu. Inteligentne rozeznanie w tej kwestii pomoże nam zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. Na przykład zamiast płacić za wywiezienie gruzu z budowy możemy go wykorzystać do usypania różnego rodzaju wzniesień na ogrodzie bądź zbudować kilka skalniaków. Nadadzą się do tego rożnego rodzaju kamienie i głazy. Również konary i korzenie usuniętych drzew mogą pełnić rolę dekoracyjną w naszym ogrodzie. Starajmy się myśleć przyszłościowo i wykorzystywać wszystkie możliwe surowce powstałe podczas budowy domu. Im mniej wywieziemy a wykorzystamy podczas aranżacji ogrodu, tym więcej zaoszczędzimy pieniędzy. A redukcja kosztów jest niezwykle ważna podczas każdej budowy domu i aranżacji przydomowego ogrodu.

Budujemy altankę ogrodową

Dobrym pomysłem podczas aranżacji ogrodu jest zbudowanie altanki ogrodowej. Może ona pełnić dwie funkcje: po pierwsze może być eleganckim schowkiem na różnego rodzaju narzędzia niezbędne w ogrodzie, po drugie może pełnić funkcję wypoczynkową dając miejsce do siedzenia oraz cień w letnie dni. Altankę można oczywiście kupić w jednym ze sklepów ogrodniczych. Koszt jest dość spory, ale sama altanka jest również sporych rozmiarów. Możemy jednak pokusić się o samodzielne jej wybudowanie. Nie jest to takie trudne jakie mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Jeśli kiedykolwiek miałeś do czynienia ze śrubokrętem, wiertarką, młotkiem i piłą to bez problemu powinieneś sobie poradzić z całym procesem budowania altany ogrodowej.

Na początek niezbędne będzie wybudowanie fundamentów z bloczków betonowych. Musimy je umieścić na podłożu zgodnie z naszym projektem budowlanym. Następnie mocujemy w nich uchwyty do belek konstrukcyjnych. Zaimpregnowane belki umieszczamy w uchwytach i łączymy ze sobą tworząc zalążek dachu altany. Następnie musimy wykonać szkielet dachu i pokryć go płytami OSB. NA takie płyty możemy później przybić papę lub inny materiał izolujący. Kolejnym etapem będzie wykonanie podłogi w altanie. Możemy do tego użyć na przykład paneli drewnianych. Po zamontowaniu ścian wedle uznania, będziemy mieli gotową altanę. Co więcej, otuchy będzie nam dodawała świadomość, że wykonaliśmy ją samodzielnie. Taka altana raczej nie sprawdzi się w małym ogrodzie przed domem szeregowym. Ewentualnie możemy ją umieścić na tyłach budynku.

Mały ogród przy szeregowcu

Mały ogród przy szeregowcuJeśli chodzi o aranżację małego ogrodu przy szeregowcu to wbrew pozorom nie jest to taka łatwa sprawa. Przede wszystkim dlatego, że mocno ogranicza nas powierzchnia. Ogrody przy domach szeregowych są dość małe. Wyjątek mogą stanowić jedynie domy stojące na skrajnych brzegach szeregówki. Przyjmuje się, żę minimalna wielkość działki pozwalająca jako tako na zaaranżowanie przestrzeni ogrodowej to około 100 metrów kwadratowych. Oczywiście im większa będzie ta przestrzeń, tym lepiej. Pomimo oczywistych wad tak małej powierzchni istnieje też kilka istotnych zalet. Otóż wszelkie prace porządkowe prowadzone na takim ogrodzie nie będą zajmowały zbyt dużo czasu i z powodzeniem będziemy mogli zająć się tym w pojedynkę poświęcać zaledwie jedno popołudnie.

Aranżując taki ogród powinniśmy przede wszystkim pomyśleć o eleganckim trawniku oraz drewnianym tarasie z wejściem bezpośrednio do salonu. Na takim tarasie możemy umieścić eleganckie stoły i krzesła nadając prestiżu przestrzeni ogrodowej. Jeśli chodzi o roślinność to z racji ograniczonej przestrzeni nie będziemy mogli wykorzystać większych i bardziej egzotycznych roślin. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby wykorzystać eleganckie donice z niewielkimi kwiatami, bądź inne atrakcyjne pomysłu. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, niezbędny jest w tym przypadku elegancki trawnik.

Izolacje budynków w Warszawie

Redakcja ArtDecoProject

W naszej redakcji skupiamy się na eksplorowaniu różnorodnych aspektów projektowania i aranżacji przestrzeni, począwszy od ogrodu, przez wnętrza, aż po budownictwo i domostwa.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Rośliny ozdobne