Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś
Wnętrza

Małe mieszkanie – jak przygotować miejsce dla gości?

Data publikacji 28 kwietnia 2020

Niewielkie mieszkanie często stwarza problemy związane z przygotowaniem miejsca dla gości. Jest na to kilka rozwiązań, na przykład sofa rozkładana, specjalne fotele z funkcją spania, czy w końcu po prostu  dmuchany materac. Warto wiedzieć, jakie są opcje, aby móc wybrać tę, która najlepiej sprawdzi się w konkretnym wnętrzu.

Wielofunkcyjność to podstawa

Nic tak dobrze nie sprawdza się w niewielkim wnętrzu jak wielofunkcyjność. Z tego też powodu to właśnie sofa rozkładana jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zapewnienie dodatkowej przestrzeni do spania. Na co dzień służy jako wygodny model do relaksu po pracy czy oglądania telewizji. Można na niej wygodnie posadzić gości, którzy przyszli z krótką wizytą. Gdy postanowią zostać na noc – wystarczy rozłożyć sofę i miejsce do spania gotowe.

Warto pamiętać też o maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni niezbędnej do przechowywania rozmaitych tekstyliów. W końcu goście muszą mieć pod czym spać – potrzebują więc dodatkowej poduszki, kołdry i poszewek. Gdzie to wszystko przetrzymywać? Najlepiej w sofie – rozkładany mechanizm dobrze jest wybrać w wersji ze skrzynkami do przechowywania pościeli. Zmieszczą się tam też zabawki dziecięce albo ubrania sezonowe.

Fotel czy łóżko?

Ciekawą alternatywą dla sofy rozkładanej jest fotel o takiej samej funkcji. Może on przyjmować różne formy, zależnie od tego, ile docelowo kosztuje. Nie zajmuje tyle miejsca co sofa, co jest dobrym rozwiązaniem w kawalerkach i wszędzie tam, gdzie nie ma potrzeby stawiania większej kanapy do odpoczynku. Czy ma jakieś minusy? Na pewno daje mniej przestrzeni do spania, dlatego o ile idealnie nada się dla jednej osoby, to dwie będą miały już na nim zbyt mało miejsca. Często nie ma również przestrzeni do przechowywania w dolnej części. Warto pamiętać o ustawieniu go tak, aby było możliwe wygodne rozłożenie – czyli trzeba zabezpieczyć odpowiednią ilość miejsca.

A może mebel w ścianie?

Małe wnętrza mają to do siebie, że często brakuje w nich przestrzeni na cokolwiek. Z tego powodu może nie zmieścić się tam ani sofa rozkładana, ani wspomniany fotel. W takiej sytuacji warto pomyśleć o bardziej niecodziennych rozwiązaniach, na przykład w formie specjalnych mebli chowanych w ścianie. Takie łóżka są niezwykle popularne w Stanach Zjednoczonych – na dzień składa się je tak, że wyglądają jak gładka ściana. W razie potrzeby można je natomiast rozłożyć. Podobnym, ale zajmującym nieco więcej miejsca rozwiązaniem są rozmaite łóżka piętrowe z przestrzenią do nauki albo pracy na dolnym poziomie.

Izolacje budynków w Warszawie

Redakcja ArtDecoProject

W naszej redakcji skupiamy się na eksplorowaniu różnorodnych aspektów projektowania i aranżacji przestrzeni, począwszy od ogrodu, przez wnętrza, aż po budownictwo i domostwa.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Klasyczne meble do restauracji