Fotele uszaki

Fotele uszaki to obiekty pożądania wielbicieli stylowych, a zarazem wygodnych wnętrz. Popularnością meble te cieszą się jednak nie od kilku sezonów, ale od kilku wieków. Zawdzięczają ją przede wszystkim połączeniu wygody, stylu i praktyczności. Jaka jest historia fotela uszaka? Do jakich wnętrz on pasuje i dlaczego warto zaprosić go do aranżacji?

Skąd się wzięły fotele uszaki?

Fotel uszak ma długą historię. Niektóre źródła podają, że pojawił się on w XVI wieku, inne jego powstanie datują na wiek XVII. Jedno jest jednak pewne, popularny dziś uszak powstał dla angielskich elit. Jego charakterystyczną cechą jest kształt, który ma chronić siedzących w fotelu przed przeciągami. Przed wiatrem zabezpiecza przede wszystkim zabudowa z obu stron, przyjmująca formę wysokich uszu – stąd też nazwa mebla. Fotel pochwalić może się również dużą masywnością, wysoki i lekko odchylonym oparciem, szerokim i miękkim siedziskiem. Elementy te sprawiają, że klasyczny fotel przypomina… królewski tron.

Tradycyjny fotel uszak to jednak dziś niejedyny wybór. W Imperium Mebli pojawia się on bowiem w wielu odsłonach. Modnym wyborem są modele z pikowaniami, drewnianymi nóżkami, smukłymi podłokietnikami, podnóżkiem oraz w śmiałych kolorach. We wnętrzach na topie pojawiają się np. fotele uszaki musztardowe, czerwone, w odcieniu butelkowej zieleni czy w kratę.

Skąd się bierze popularność fotela uszaka?

Fotel uszak to zawsze modny i budzący duże zainteresowanie element wyposażenia. Swoją popularność zawdzięcza niebywałej wygodzie. Ta będzie jeszcze wyższa, jeśli do wnętrza zaprosi się popularny w Imperium Mebli fotel uszak z podnóżkiem lub oryginalny model bujany. Nazywany często fotelem kominkowym uszak gwarantuje również niebywałą praktyczność i funkcjonalność. Będzie wygodnym miejscem do czytania książki, słuchania muzyki, oglądania TV, pracy, a nawet karmienia dziecka. Jego wszechstronne funkcje łączą się z uniwersalnością. Fotele uszaki mogą być bohaterami wielu aranżacji. W zależności od koloru tapicerki mogą stać zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i klasycznych, skandynawskich, boho, loftowych, industrialnych.

Gdzie pasuje uszak?

Fotel uszak pasuje do każdego wnętrza. Stanąć może w sypialni, holu, pokoju dziecięcym, a przede wszystkim w salonie. W tym ostatnim pomieszczeniu pojawić może się solo lub w towarzystwie kompletu wypoczynkowego, czyli sofy, puf, stolika kawowego. To, jaki klimat uszak wprowadzi do wnętrz, zależy od jego wzornictwa. 

Szukając uzupełnienia salonu skandynawskiego, warto postawić na fotel uszak wzorzysty, w patchworkowe wzory lub w uniwersalnym popielatym kolorze. Doskonałym uzupełnieniem wnętrz nowoczesnych będzie uszak o intensywnej i zdecydowanej barwie np. musztardowej lub granatu, natomiast do stylu glamour pasuje fotel w wytwornej czelni, klasycznej bieli lub eleganckim bordo. Fotel uszak pojawić może się również we wnętrzu boho. Przytulności doda mu mebel w modnych kolorach ziemi, a także ten bujany. Model z podnóżkiem, w kolorze czerni, grafitu, ciemnej zieleni, jasnym brązie to natomiast dobry dodatek do stylu loftowego i industrialnego. 

ArtDecoProject

blog budowlany

Monday, Mar 4, 2024