Każdy kto che wybudować swój dom z pewnością zastanawia się czy powinien być to dom z poddaszem czy parterowy. Od podjęcia tej decyzji będzie wiele zależało. Dom z poddaszem będzie pewnością wymagał większych nakładów finansowych niż dom parterowy. Jednak z drugiej strony użytkowe poddasze to dodatkowa przestrzeń do wykorzystania, czyli znacznie większy metraż domu. Warto więc rozpatrzyć te dwie możliwości i podjąć najrozsądniejszą z naszego punktu widzenia decyzję.

Zalety domu parterowego

Dom z poddaszem czy parterowyPrzede wszystkim należy wiedzieć, że domu parterowe są chyba najtańszą opcję, kiedy decydujemy się na postawienie własnych czterech kątów. W tym wypadku bowiem można zastosować najprostszą konstrukcję dachową, gdzie nie będzie wymagane pozostawienie choćby otworów okiennych. W dalszej kolejności należy również zaznaczyć, że od kosztów odchodzi nam konieczność wykańczania potencjalnego poddasza. Po prostu do wykończeni będziemy mieli tylko i wyłącznie przestrzeń na parterze. Bez wątpienia znaczące będą również oszczędności w ogrzewaniu. Jeśli instalacja grzewcza będzie miała za zadanie ogrzanie tylko parteru, mogą być one nawet całkiem spore. A jakie są minusy takiego rozwiązania? Jeśli chcesz zachować odpowiedni dla siebie metraż, to w przypadku domu typowo parterowego, będzie musiał on zajmować większą przestrzeń na działce. Jeśli jednak jest ona znacznie ograniczona, to będziesz musiał nieco zmienić swoje oczekiwania wobec metrażu domu.

A może jednak dom z poddaszem?

Niewątpliwie swoje zalety ma również dom z poddaszem. Przede wszystkim zyskujemy dodatkową przestrzeń do adaptacji. Jak możemy zagospodarować poddasze? Jest wiele możliwości na aranżacje przestrzeni na poddaszu. W pierwszej kolejności możemy tam po prostu zaaranżować dodatkowe pokoje. Może to być sypialnia, czy też pokój dla dzieci, a nawet druga łazienka. Wszystko zależy od metrażu jakim będziemy dysponować. Jeśli zdecydujemy się na dom z poddaszem, to możemy również w projekcie uwzględnić balkon. To może być ciekawe urozmaicenie w kubaturze domu. W tym wypadku możliwości aranżacyjne również dają nam wiele przestrzeni do popisu. Balkon może być dla nas przede wszystkim dodatkową przestrzenią rekreacyjną. Poddasze można również przeznaczyć na suszarnię i pralnię, ewentualnie również na spiżarnię. Jak więc widać wszytko zależy od naszych potrzeb i od tego jaki pomysł będziemy mieli na wykorzystanie tej dodatkowej przestrzeni.

Dom z poddaszem – minusy

Dom z poddaszem czy parterowyAle oczywiście również dom z poddaszem użytkowym ma swoje minusy. Jakie? Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na koszty całego przedsięwzięcia. Dom poddaszem znacznie oznacza bowiem, że będziemy musieli znacznie głębiej sięgnąć do swojej kieszeni. Musisz bowiem wiedzieć, że największy udział w kosztach budowy domu ma przede wszystkim konstrukcja dachowa. W przypadku domu typowo parterowego dach nie jest specjalnie skomplikowany. Jego bryła jest prosta i dlatego koszty jej wzniesienie nie są specjalnie duże. Jeśli jednak chcemy mieć poddasz użytkowe, to dach musi być nieco bardziej skomplikowany. Mają na to wpływ otwory okienne, balkon, ale również odpowiednie docieplenie. Musisz również wiedzieć, ze sporo wydatków będziesz musiał również ponieść na wykończenie poddasza i późniejsze jego ogrzanie. Oczywiście również sam projekt będzie odpowiednio droższy. Warto wiec poświecić nieco czas na dokonanie odpowiedniej analizy. Musimy się głęboko zastanowić jaki tak naprawdę dom będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Jeśli bowiem planujemy założyć sporą rodzinę, to zawsze dodatkowe pomieszczeniu domu się przydadzą. Wówczas mały domek parterowy może się okazać zbyt ciasny. Wszystko koniec końców i tak zależy od tego jakimi środkami będziemy dysponować na budowę domu. Wówczas sami ocenimy, na jaki wydatek tak naprawdę nas stać.

ArtDecoProject

blog budowlany

Monday, Mar 4, 2024